sadsad x
asdasd
Ömer Seyfettin Öyküleri

Ömer Seyfettin Öyküleri

19 Nisan 2021

Kitapci blog olarak bu yazımızda çocukların okuması gereken kitaplar listesinde bulunan 6-10 yaş çocuklar için Ömer Seyfettin’in klasikleşen Ömer Seyfettin Öyküleri setinden bahsedeceğiz.

Türk edebiyatının en önemli hikaye ve öykü yazarlarından biri olan Ömer Seyfettin 1884 yılında Balıkesir’de dünyaya gelmiştir. 1911 yılında kurulan Genç Kalemler dergisinin ilk sayısında Ömer Seyfettin -yazı dilini konuşma diline yaklaştırmak- amacıyla yayınladığı Yeni Lisan makalesiyle Milli Edebiyatın temellerini atmıştır. Yani Ömer Seyfettin Milli Edebiyatın en önemli temsilerinden biridir.

Ömer Seyfettin eserlerinde sade bir dil kullanmış ve hem sanatsal hem de öğretici hikayeler yazmıştır. Seyfettin, eserlerinde serim, düğüm ve çözüm bölümlerini kullanmaya oldukça önem vermiştir. Bu nedenle edebiyatımızda Maupassant hikayeciliğinin ilk ve en önemli temsilcisidir.

Seyfettin’in eserlerinin halen daha bu kadar sevilmesi ve okunabilmesi; kullandığı dil, eserlerinin öğretici mesajlar içermesi ve seçtiği konuların hayatın içinden olmasıdır.

Küçük yaşlardan itibaren çok sık karşılaşılan ve tercih edilen bir tür olan hikaye Türkçe derslerinin en önemli materyalidir. 6-10 yaş dönemi bir çocuğun okuduğu hikayeden zevk alması ve okuma alışkanlığı kazanabilmesi çok önemlidir. Ömer Seyfettin’in de yazdığı hikayeler tema, dil ve üslub bakımından eğitici unsurlar içermektedir.

Ömer Seyfettin hikaye kitaplarının çocukların eğitimine katkı sağlayacak unsurlar bakımından oldukça zengin olması okul müfredatlarında çocuklara okuma alışkanlığı kazandıran kitapların başında gelmektedir.

Ömer Seyfettin’in mutlaka okunması gereken kitapları;

Üç Nasihat, Yüksek Ökçeler, And, Başını Vermeyen Şehit, Ferman, Forsa, Kaşağı, Kütük, Pembe İncili Kaftan, Perili Köşk’tür. Bu kitapları set olarak www.kitapci.com.tr adresimizden satın alabilirsiniz.

6-10 yaş arası çocukların hatta her yaştan kişilerin çok rahatlıkla okuyabileceği daha fazla öykü ve hikaye kitaplarını keşfetmek için tıklayınız.

Keyifli okumalar.

Sosyal Medyada Paylaş
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.